background

Usuwanie rys z lakieru samochodowego to czynność, z którą miał zapewne do czynienia nie jeden kierowca, i to nie raz. Powstawanie zarysowań na powłoce lakierniczej auta to normalne zjawisko. Powstają one podczas codziennego, normalnego użytkowania pojazdu. Dobór odpowiednich narzędzi może sprawić, że usuwanie rys na lakierze będzie niezbyt skomplikowaną czynnością, którą będzie potrafił wykonać przeciętny kierowca. Bez pomocy profesjonalnego lakiernika i bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy.

zarysowania2

Przyczyny powstawania rys na lakierze samochodowym

Jak już zostało wspomniane, rysy na lakierze powstają w trakcie codziennej eksploatacji samochodu. Mogą się one pojawiać na przykład w wyniku:

 • przypadkowego uderzenia drzwiami o jakiś słupek, murek czy inny samochód,
 • uderzeń żwiru albo kamyków w czasie jazdy,
 • celowego działania wandali.

Domowe sposoby usuwania rys na lakierze

Sposoby usuwania rys na lakierze są różne. Często kierowcy próbują poradzić sobie z tym problemem tak zwanymi domowymi sposobami, kupując różnego rodzaju specjalne kredki, mleczka czy pasty. Na dłuższą metę nie są to jednak skuteczne rozwiązania. Zwykłe kredki do usuwania rys z lakieru samochodowego nie likwidują uszkodzeń, a jedynie je maskują. Po przeprowadzeniu takiego zabiegu na powłoce lakierniczej pojawiają się także brzydkie hologramy.

Profesjonalne krążki szlifujące do usuwania rys z lakieru samochodowego

Warunkiem skutecznego usunięcia rys z lakieru jest odpowiedni dobór preparatów i narzędzi.

Pierwszym etapem powinno być jednak dokonanie oceny powstałych uszkodzeń lakieru. Chodzi między innymi o to, jak bardzo rozległe i głębokie są zarysowania. Kolejnym krokiem będzie usunięcie zabrudzeń z obrabianej powierzchni przy pomocy szlifierki oscylacyjno-obrotowej. Dobrym rozwiązaniem jest użycie do niej krążka szlifującego Norton Ice o granulacji 1500. Dlaczego? Między innymi dlatego, że krążki szlifujące marki Norton Ice:

 • są wodoodporne,
 • znajdujący się w nich podkład gąbkowy wchłania wodę, a także zapewnia precyzyjne rozłożenie nacisku na całej powierzchni,
 • zapewniają jednolite cięcie.

Atutem krążków szlifujących Norton Ice jest także to, podczas ich użytkowania trzeba włożyć mniej wysiłku niż w przypadku innych krążków. Usuwanie rys z lakieru samochodowego przy ich pomocy jest łatwe jak nigdy dotąd.

Po wykonaniu powyższych czynności należy przejść do procesu likwidowania zarysowań, tym razem przy pomocy krążka szlifującego o granulacji 3000 Norton Ice. Należy przy tym pamiętać, że powierzchnia, którą poddajemy obróbce musi być cały czas mokra.

Polerowanie - końcowy etap usuwania rys na lakierze

Końcowym etapem usuwania rys na lakierze jest polerowanie. Będziemy do tego potrzebować:

 • mleczka polerskiego Liquid Ice Step 1 Quick Cut,
 • głowicy piankowej o średniej gęstości.

Mleczko polerskie należy nałożyć na:

 • głowicę piankową,
 • polerowaną powierzchnię.

Na samym końcu należy zadbać o pozbycie się hologramów z obrabianej powłoki lakierniczej. Efekt taki uzyskamy stosując następujące produkty:

 • mleczko Liquid Ice Step 2 OEM,
 • płyn Liqiud Ice Detailer Spray,
 • ściereczki z mikrofibry Blue Magnet.

Usuwanie rys z lakieru dostępne dla każdego

Po ich zastosowaniu nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się z niesamowitych efektów naszej pracy. Dzięki produktom marki Norton profesjonalne usuwanie rys z lakieru dostępne jest dla każdego.